A lambéria felrakása az elmúlt évtizedek elmaradhatatlan munkafolyamatai közé sorolhatók. Éttermekben, lakásokban, hotelekben, nyaralókban egyaránt találkozhattunk vele. Miután a lakberendezés és az új trendek mellőzni kezdték a faburkolatokat, már inkább csak válaszfalként használták. Manapság újfent találkozhatunk a lambériával a katalógusok hasábjain, design fotókat gyűjtő oldalakon és a közösségi média csoportjai is tele vannak vele. Csak a nosztalgia tehet róla, vagy vannak más okai is, amiért újra népszerű a fa, mint lakberendezési anyag?
Lambéria felrakása, egyenlő védelem
A lambériát elsősorban beltérben, falburkolathoz használjuk. Az egymásba illesztett, hornyolt faanyag eredendően azt a célt szolgálja, hogy a szoba falát védje. Az általában térd- vagy vállmagasságig érő díszburkolat legfőképp fából készül, de bizonyos esetekben gipszből és márványból is előállítható. A fali burkolat mellett másra is alkalmazzák a lambériát a belső építészetben, például kiegészítő elemként a tetőszerkezeteknél. Továbbá restauráció, renoválás során a régi típusú parasztházaknál toldalékként illesztik be, hogy az autentikus, népies stílust megőrizze.
Kifejezetten közkedvelt a felhasználása azoknál, akik beltéren háziállatot tartanak, ugyanis kevésbé koszolódik, így védi a falat. Továbbá hasonló okoknál fogva azoknál a családoknál is elterjedt, ahol egy vagy több gyermek él a közös a háztartásban, mivel hosszútávon kifizetődőbb a lambéria felszerelése, mint a fal rendszeres újrafestése. A védelem mellett szigetelő funkciója miatt is szokták választania a burkolatoknak ezt a fajtáját.
A letisztult, minimalista stílus
A fentebb felsorolt okok ellenére a lambéria leginkább a díszítő funkciója miatt vált ismertté. Elég, ha a régi prospektusokra, illetve az európai filmekre gondolunk. A fa anyagát a fogyasztói társadalom vívmányaként, illetve a tömeges termelés következményeként felváltották a még olcsóbb nyersanyagok, mint az alumínium és a műanyag. Az iparosodás után a fa luxuscikké vált, megmunkálása szakértelmet és időt igényelt, míg például a tömeggyártásban, futószalagon előállítható anyagból készült elemek virágkorukat élték. A fából készült lambéria mellőzve lett, egészen a kortárs lakberendezésben megjelenő trendekig.
Napjainkban a környezetvédelem, az újrahasznosítás fontossága miatt is újra a természetes, naturális anyagok köré összpontosult a figyelem a belsőépítészetben és a multinacionális vállalatoknál egyaránt. A letisztult formák, anyagok újbóli népszerűsítése, illetve a skandináv stílus elterjedése rámutatott, hogy a fa alkalmazása egyformán lehet hasznos, egyszerű praktikum, illetve tömegtermelésre szánt luxuscikk is.
A „vissza a természethez” gondolat újbóli felfedezése a lambéria újbóli beépülését jelentette a legfrissebb trendekbe.
A lambéria felrakása és használata
A lambéria felrakását célszerű szakemberekkel elvégeztetni, viszont, ha elég kompetenciát érzünk magunkban, akkor otthon, saját kezűleg is elvégezhetjük a faburkolat felhelyezését. A legfontosabb, amit mindenképpenm előtt kell tartani, hogy a fa élő anyag. A fát, de legfőképp a fenyőlambériát megvásárlás után célszerű egy-két napot pihentetni, hogy az anyag felvegye a környezet páratartalmát. Így könnyebben megmunkálhatóvá válik és mérséklődik a repedés, roncsolódás veszélye is.
A felrakott lambéria ugyan védelmet nyújt, de ajánlatos rendszeresen tisztítani felületkezelő szerekkel a tartósság érdekében.
Segítség a felrakás folyamatához
A lambériát először a párnafák segítségével célszerű a falhoz illeszteni. A munkálatokhoz tetőlécet válasszunk, körülbelül 24-25 x 48-50 mm szelvényű, gyalult vagy finoman fűrészelt felületű, a burkolatunkkal azonos szárazságú faanyagból.
Ezt követően a rögzítést 60 cm-es távonként tiplivel és facsavarral végezzük el. Figyeljünk arra, hogy nedves fal esetén hagyjunk távolságot a párnafák között a fal levegőztetése miatt. Továbbá, ha a burkolat alá szigetelőanyagot is illesztünk, akkor a burkolatnak még nagyobb lesz a kiegészítő hő- vagy hangszigetelési hatása.
A lambériázást mindig kezdjük a sarkoknál. Az első lambériát úgy tegyük fel, hogy az pontosan, függőlegesen álljon. A méretre vágás során ügyeljünk arra, hogy a mennyezettől és a padlótól mindig 5-10 mm-es távolságot hagyjunk, szintén a szellőzés végett. Az utolsó lambéria csíkot az illesztés miatt ajánlott 5-10 mm-el keskenyebbre vágni.
Ajtók, ablakok szegéséhez pipalécet, a lambériázott fal és a padló találkozásánál saroklécet is használhatunk. A léceket a sarkokban 45 fokos metszéssel illesszük be.
Egyaránt figyeljünk arra, hogy az elektromos elosztók, konnektorok, kapcsolók nyílásainak is készítsünk lyukat a burkolatban. Az elkészített mélyedésekbe rögzítsük süllyesztve az elektromos szerelvényeket.
Amennyiben magunk rakjuk fel a lambériát, teremtsük meg a biztonságos munkavégzés feltételeit. A lambéria kiválasztásához pedig jöjjön be üzletünkbe és kérje szakértő kollégáink segítségét!