A rezsicsökkentés módosításával azoknak az ingatlanoknak a tulajdonosai jártak rosszul, akik régi vagy rossz szigeteléssel ellátott otthonokban élnek, ezért érdemes elgondolkozni, hogy miként lehet csökkenteni a fűtési költségeket. Az egyik lehetséges út a házak megfelelő homlokzati hőszigetelése, aminek a legfontosabb elemeit mutatjuk most be.
Hőszigetelés fajtái
A piacon Jelenleg több különböző hőszigetelési technika és anyag közül választhatunk. A választás során elengedhetetlen felmérni ingatlanunk tulajdonságait és a rászánt összeget, hogy biztosan – ár-érték arányban – a legjobb megoldást választhassuk.
1. Kőzetgyapot
A hőszigetelésben kevésbé jártas személyek számára is ismerősen csenghet a „lélegző hőszigetelés” vagy másnéven kőzetgyapot, mint hőszigetelő anyag. Ezt az anyagot általában régebbi épületeknél, illetve tetőterekben használják. Tűzvédelmi szempontból is az egyik legjobb hőszigetelőanyag, ellenáll a kártevőknek és kiváló páraáteresztő képességgel is rendelkezik.
2. Üveggyapot
A kőzetgyapothoz hasonló üveggyapot gyártásához általában újrahasznosított üveget használnak. Könnyen kezelhető, tartós, és jó tűzvédelmi besorolása miatt könnyűszerkezetes épületek hőszigetelésére előszeretettel használják.
3. Expandált polisztirol lap – EPS
Az egyik legelterjedtebb hőszigetelési megoldás az EPS. Népszerűsége a könnyű kezelhetőségben és kedvező árában rejlik. Mindezek mellett legnagyobb hátránya, hogy elsősorban homlokzati hőszigetelésre javasolt, mert lábazati hőszigetelőnek gyenge, és víz hatására kevésbé stabil.
4. Grafitos homlokzati polisztirol lap
A fentebb említett EPS-hez képest a grafitos homlokzati polisztirol lap modernebb, illetve hatékonyabb, mivel kevésbé vastag lappal is ugyanazt a hőszigetelési fokot érjük el. Éppen ezért olyan helyeken, ahol nincs sok hely a hőszigetelésre kimondottan javasolt és előszeretettel alkalmazott hőszigetelési megoldás.
Hőszigetelés költségei
A hőszigetelési technikák mellett az egyik leggyakoribb kérdés a hőszigetelés kapcsán, hogy milyen áron szigetelhető be egy-egy ház vagy lakás. Ez azonban egy hibás kérdés, hiszen a költség nem feltétlenül tükrözi a megtérülési időt! Így javasoljuk, hogy ha hőszigetelésre szánjuk el magunkat, akkor a költségek mellett mindenképp vegyük számításba a megtérülési időt is.
Ez sok mindentől függhet, például a ház nagysága mellett, a ház falainak építőelemei (vályog, tégla stb.), illetve a fűtési mód (gázfűtés, klíma, hőszivattyú) is mind befolyásoló tényezők. Lényeges a hőszigetelés vastagsága is, hiszen máshogy kell kalkulálnunk, ha 10, vagy ha 15 cm-es hőszigetelést tervezünk.
A fentiekből is látszik, hogy ez igen komplex, több tényező átgondolását igénylő számítás. Éppen ezért javasoljuk, hogy a homlokzati hőszigetelést mindig szakember végezze, és az előzetes árkalkulációt követően számoljuk ki a megtérülési időt is, majd ez alapján hozzunk döntést.
Bízunk benne, hogy most már sikerül átlátni a hőszigetelés rejtelmeit, és mindenki megtalálja a számára megfelelő hőszigetelési technikát, így már a megfelelően szigetelt otthonában várhatja a hideg időt.
Alapanyagokért pedig forduljon szakértő munkatársainkhoz!