Hamarosan itt a hideg idő, így érdemes már most azon gondolkozni, hogyan lehetne otthonunkat még melegebbé tenni. Mivel az energiaárak egyre magasabbak, előtérbe kerülnek a hosszútávú megoldások, amelyek egyik legjobb módja a födémszigetelés. De hogy miért is fontos ez és milyen fajtái vannak? Ebből blogcikkből most kiderül.
A födémszigetelés fontossága
Mivel a meleg felfelé száll, így hiába fűtjük fel házunkat, ha a szigetelés nem megfelelő, a födém irányában, akár a hő 30 százaléka is kiszökhet. Sokan a tetőteret nem építik be, sokszor még padlásként sem használják, így nem is jut eszükbe, hogy mennyi energiát elpazarolhatnak, amennyiben nem gondoskodnak ennek szigeteléséről. Ha azonban spórolni szeretnénk – a fentiek tükrében elmondható-, hogy a födémszigetelés elengedhetetlen.
A födémszigetelés fajtái
Ha eldöntöttük, hogy a födémet szigetelni szeretnénk, akkor az egyik legfontosabb kérdés, hogy járható vagy nem járható módon kívánjuk véghezvinni a szigetelést.
Amennyiben szeretnénk valamit tárolni a padláson, akkor járható padlásfödémre lesz szükségünk, ha azonban nem akarjuk semmire sem használni a padlásteret, akkor a födém készülhet nem járható szigeteléssel is – kivéve a kéményhez való eljutás útvonalát.
Bármelyik szigetelési módot választjuk egy bizonyos: a szakemberek száma korlátozott, így lehet, hogy már nem lesz idejük megcsinálni a födémszigetelést a hideg beállta előtt.
Jó hír azonban, hogy napjainkban már olyan födémszigetelési megoldások is elérhetőek, amelyekkel mi magunk is megoldhatjuk a födém szigetelését.
A tekercses födémszigetelés
Az egyik legnépszerűbb födémszigetelési forma a tekercses eljárás. Ennek legnagyobb előnye, hogy, általában olcsóbb, mint más födémszigetelési eljárások, így kiválóan alkalmas lehet utólagos szigetelésre is. A tekercses födémszigetelést főként könnyűszerkezetes házak szigetelésére ajánlják, a választás során ezt érdemes figyelembe venni.
A táblás födémszigetelés
A tekercses szigeteléssel szemben a táblás födémszigetelést fa-, és fémszerkezetes épületek szigetelése esetén alkalmazzák. A táblás födémszigetelés egyik legnagyobb előnye, hogy könnyű vele dolgozni, így bárki könnyedén le tudja tenni.
Mind a tekercses, mind a táblás szigetelésre igaz, hogy abban az esetben érdemes alkalmazni, ha nincsenek egyenetlenségek a talajon, hiszen így hézagok sem tudnak keletkezni.
Emellett a jobb minőségű szigetelés érdekében jó, ha két rétegben rakjuk le a szigetelőanyagot, azaz soronként és kötésben is eltolt rétegben. Ennek előnye, hogy a szökni próbáló melegnek esélye sem lesz, hiszen nem lesz rés a hőszigetelő lemezek között, így a ház valóban bent fogja tartani a meleget.
Bízunk benne, hogy fent leírtak alapján könnyedén kiigazodnak a födémszigetelés rejtelmeiben és fel tudják készíteni otthonukat a hidegebb időszakra.
További energitakarékos tippekre van szükséged? Ajánljuk cikkünket: 5+1 tipp az energiatakarékos otthonért